Staff & Governors

Staff List

Senior Leadership Team

Mrs H Stanton-Tonner B.Ed (HONS) PGCHE Head
Mrs J. Windsor B.Teach (Prim) Deputy Head
Mrs R. Hall BSc (Hons) PGCE Assistant Head, Teaching and Learning, Year 6 and English Coordinator
Mrs J. Brodie School Business Manager and Registrar
Miss Z. Telford BA  PGCE Head of Lower School, Year 2 Form Teacher and RE Coordinator
 

Teaching Staff

Mrs S. Polak LLB (Hons) PGCE Year 5 and Maths Coordinator
Mrs M. Murphie BA (Hons) PGCE Dip. Tech Year 4 and Science Coordinator
Miss R. Arlow BA Primary Ed Year 3 and Computing Coordinator
Mrs S. Silve BA (Hons) PGCE Year 2
Mrs M. Hicks B.Ed (Hons) Year 1 and History Coordinator
Mrs M. Young BEd (Hons) NPQH Year 1 and PSHCE Coordinator
Mrs J. Gunn BA (Hons) PGCE EYFS Coordinator and Reception
Miss G. Howell MA Early Childhood, Level 3 Children’s & Young People Workforce, Paediatric First Aid EYFS Practitioner
Mrs M. Cowie BA (Hons) PGCE Art, Design and Technology Coordinator
Mrs J. Brighton BA (Hons) PGCE Year 4 English Teacher, Humanities Teacher and Geography Coordinator
Mme S. Walker Modern Foreign Languages Teacher
Mrs E. Roberts BA (Hons) QTS Director of Music
Mrs F. Smith BSCI PGCE SENDCO
Miss G. Doyle BA (Hons) PE Sports Coordinator
 

Teaching and Learning Support Assistants

Mrs J. Clark Level 3 Childhood Studies Pre-Reception Teaching Assistant and Breakfast Club Leader
Mrs V. Hooshangi BA, Montessori Stage 1 Reception Teaching Assistant
Mrs Sarah Neatham Level 3 Children and Young Peoples Welfare Year 1 Teaching Assistant and Welfare Officer
Miss A. Pavlou Level 3NVQ Teaching Assistant
Miss C. Satchwell Level 3 in Children’s Learning and Development Reception Teaching Assistant
Miss D. Sherwood Sports Coach and After School Club Leader
Mrs J. Russell Level 3 Specialist Support for Teaching & Learning in Schools Teaching Assistant
Miss H. Shephard  BA (Hons) & Level 3 Teaching Assistant Teaching Assistant
 

Visiting Peripatetics

Mrs K. Collier (TCM) Piano and Clarinet
Mr I. Grey Football
LAGAD Gymnastics
Miss C. Hooper Speech & Language Therapist
Ms D. Moore Violin
Miss A. Packham Dramarama
Mr K. Pattni Chess
Mrs J. Varsey AGSM Voice

Support Staff

Mrs T. Dos Santos
Mrs V. Jenks
Mrs M. Mota
Administrative Assistants
Mrs L. Hargreaves Finance Officer
Mrs S. Riley
Mrs L. Saywell
Lunchtime Supervisors
Mr S. Sheridan Site Manager

Catering Staff

Mrs P. Northage Catering Manager
Mrs M. Smeets Cook
Miss C. Faria Cook

 

Governor List

Ms Andrea Morley, Chair of Governors (Managing Partner- Educational Consultancy), Member of Education & HR Committee.  (Chair can be contacted via the School Office)
Mrs Brenda Sheridan (Retired Deputy Headteacher)
Vice Chair, Chair of Education & HR Committee.  Early Years Foundation Stage link Governor and Safeguarding Governor
Mr Neil Cowie, (Parent/Regulatory Finance Consultant)
Chair of the Finance & Premises Committee
Mr Kiran Bavisha, (Senior Finance Business Partner)
Member of Finance & Premises Committee
Mr Simon Fox, (Senior Portfolio Manager)
Vice Chair of the Finance & Premises Committee
Mrs Claire Osborn (Head Teacher of an Independent School)
Vice Chair of Education & HR Committee
Mr Alexis Kyriakou (Global Head of Compensation and Mobility)
Member of Education & HR Committee
  Mr Lee Sigrist (Senior Manager Salesforce Marketing Cloud)
Member of Marketing Committee